Založ si blog

Viva amor! …alebo Carmen z Karlína

V októbri 2008 prišlo na dosky Hudobného divadla Karlín veľkolepé muzikálové predstavenie, plné spevu, tanca, no predovšetkým vášne a emócií. Hudba amerického skladateľa Franka Wildhorna doplnená českými textami Adama Nováka (anglický text vyšiel z pera Jacka Murphyho) vytvára inscenáciu, ktorá prinúti diváka zatajiť dych a s napätím očakávať každú ďalšiu scénu.  Carmen. Tento víkend som mala možnosť predstavenie zhliadnuť a moje stručné postrehy si môžete prečítať práve tu 🙂

Muzikál opierajúci sa o tému, ktorá bola inšpiráciou pre mnohé literárne či divadelné diela (najznámejšou je iste Bizetova opera), sa ich nesnaží kopírovať.  Inšpiráciou však zostáva téma lásky ohnivej Carmen a neskúseného mladíka Josého. Práve jeho zásnuby s krásnou, no zásadovou starostovou dcérou Katarínou, zahájili chod deja.  Šťastnému páru sa však stal osudným príchod cirkusu, ktorého členkou je aj Carmen. José, unavený neustálym odmietaním Katariny, skončil práve v jej náručí.  Že to nemusí dopadnúť najlepšie nám hovorí fakt, že právo na Carmen si vyhradzuje despotický vrhač nožov a majiteľ cirkusu García. Ten sa rozhodne pomstiť Josému akýmkoľvek spôsobom a to i možným ublížením Katarine. V nebezpečenstve však zostáva aj on sám a jedinou šancou na jeho záchranu je spolupráca dvoch sokýň. Ako to celé skončí, zistíte v Hudobnom divadle Karlín…

V hlavnej úlohe cigánky Carmen sa predstavila mnohonásobná česká slávica Lucie Bílá, jej milého stvárnil Peter Strenáčik a milostný trojuholník uzatvára Dagmar Dasha Sobková. Táto slovenskému publiku skôr neznáma speváčka, ktorá nedávno získala divadelnú cenu Thálie za úlohu Márie Magdalény v rockovej opere Jesus Christ Superstar,  je zároveň understudy hlavnej roli Carmen.  Ako starostu sme v sobotu mohli vidieť Jiřího Korna a „zlým chlapcom“ Garcíou bol (v jednom z predchádzajúcich blogov mnou toľkou ospevovaný) Václav Noid Bárta. Práve duet García a Carmen z úvodu druhého dejstva je podľa mňa najlepšou piesňou muzikálu. Jej názov, Patříš mně, dokonale vystihuje jej obsah. Trošku ma zamrzelo, že práve počas tejto piesne Noidovi haproval mikrofón a konečný zážitok nebol úplne stopercentný, no aj tieto malé nedokonalosti boli úplne prehliadnuteľné v porovnaní s celkovým dojmom.

Okrem povinnej výbavy každého muzikálu, teda spev-tanec, je Carmen obohatená aj o fantastické cirkusové prvky, ako akrobaciu, kúzla, ilúzie a samozrejme  aj zvieratá. Tými sú podľa divadelného programu levy Leon a Tarzan, ťava Merlin, lama Vločka a had Mireček.  V sobotu sme však  videli len jedného leva, ostatné zvieratá mali zrejme záväzky v iných divadlách a keďže nie sú alternované, museli sme sa zaobísť bez nich 🙂

Živý orchester sa, žiaľ, stáva skôr výnimkou ako samozrejmosťou, preto ma jeho prítomnosť v Karlíne milo potešila.  Skvelý výhľad z balkóna mi umožňoval sem-tam sledovať dirigenta, ktorý svoju prácu prežíval naozaj emotívne. Avšak, v každom pozitíve sa občas nájde aj negatívum a tu to bola nezosúladená hlasitosť orchestra a jednotlivých spevákov, hlavne v prvom dejstve. Ak by som nemala texty napočúvané z CD, asi by som mala občas problém s porozumením. Neviem, či išlo o zlepšenie kvality, alebo som si jednoducho zvykla,  v druhom dejstve som tento problém neregistrovala.

Patrím k fanúšikom Lucie Bílej, no hviezdou bola Dasha. Možno nebola na javisku tak často, možno nemala toľko jasných „hitoviek“, no jej ária Svatá Terezo, v ktorej sa vyznávala zo svojho nešťastia, bola pre mňa vrcholom večera.  Ukázala krásny kontrast pri prechode z jemnosti a zúfalosti do zlosti v následnom konfrontačnom duete s Luciou Bílou Blázen jak já. Počula som tento duet už veľa krát, ale stále mám dilemu v tom, ktorá z týchto dvoch dám disponuje silnejším hlasom. Stále neviem…

Čo ale viem, že muzikál Carmen je kvalitným kúskom na pražskej scéne, ktorý posiela divákom nejedno posolstvo. A nie je to len to, že ak bude žena až príliš nedobytná, chlap si jednoducho nájde inú…  🙂 Ale hlavne, dovolím si citát z piesne Viva amor!:

„Viva Amor, vždyť jen pro lásku má smysl žít!”

Dvojnásobne historický deň mojimi očami

29.04.2011

Pozerám hokej. Zatiaľ to vyzerá na zápas, v ktorom mi viac ako bezgólový stav na konci prvého dejstva vadili dementní diváci, ktorí svojimi inteligentnými pokrikmi narušili pietnu chvíľu viac »

Bla, bla a tak dál? Nie v Robinovi…

25.02.2011

Zase ma raz potešilo pražské Divadlo Kalich a vyšlo si na výlet do hlavného mesta Slovenska, aby sa trošku pochválilo s dielom, ktorým od septembra ohuruje divákov na svojich divadelných doskách. viac »

Otrepaná Báthoryčka neotrepaným štýlom

15.01.2011

Po dlhšom čase som sa zase raz vybrala za kultúrou do slovenského divadla. Tentokrát padla voľba na bratislavskú Novú scénu a pôvodný slovenský muzikál s pomerne prevarenou a otrepanou témou- viac »

autá

Autá bez šoféra dostali v New Yorku zelenú

20.10.2017 16:00

Zdá sa, že skutočným "nepriateľom" šoférov z povolania nebude Uber a podobné firmy. Z trhu ich môžu vytlačiť autá, ktoré žiadneho šoféra nepotrebujú.

Tomáš Drucker

Úpravou ordinačných hodín sa má podľa Druckera posilniť primárna sféra

20.10.2017 15:43

Rozšírenie ordinačných hodín sa nestretlo s pochopením u lekárov. Svoju nespokojnosť vyjadrili viacerí aj na sneme Slovenskej lekárskej komory.

Historické jadro mesta Bardejov je zapísané do zoznamu UNESCO.

Bardejov chce získať investíciu za 55 miliónov eur

20.10.2017 15:06

Bardejov sa uchádza o 55 miliónovú investíciu nemeckej spoločnosti Kamax, ktorá by priniesla vznik vysokokvalifikovaných miest.

Kamión

ČESMAD žiada samostatnú európsku smernicu pre cestnú dopravu

20.10.2017 15:01

Návrh smernice o vysielaní pracovníkov podľa ČESMAD-u skomplikuje medzinárodnú cestnú dopravu a spôsobí problémy slovenským dopravcom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 5989x
Priemerná čítanosť článkov: 998x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy