Založ si blog

Viva amor! …alebo Carmen z Karlína

V októbri 2008 prišlo na dosky Hudobného divadla Karlín veľkolepé muzikálové predstavenie, plné spevu, tanca, no predovšetkým vášne a emócií. Hudba amerického skladateľa Franka Wildhorna doplnená českými textami Adama Nováka (anglický text vyšiel z pera Jacka Murphyho) vytvára inscenáciu, ktorá prinúti diváka zatajiť dych a s napätím očakávať každú ďalšiu scénu.  Carmen. Tento víkend som mala možnosť predstavenie zhliadnuť a moje stručné postrehy si môžete prečítať práve tu 🙂

Muzikál opierajúci sa o tému, ktorá bola inšpiráciou pre mnohé literárne či divadelné diela (najznámejšou je iste Bizetova opera), sa ich nesnaží kopírovať.  Inšpiráciou však zostáva téma lásky ohnivej Carmen a neskúseného mladíka Josého. Práve jeho zásnuby s krásnou, no zásadovou starostovou dcérou Katarínou, zahájili chod deja.  Šťastnému páru sa však stal osudným príchod cirkusu, ktorého členkou je aj Carmen. José, unavený neustálym odmietaním Katariny, skončil práve v jej náručí.  Že to nemusí dopadnúť najlepšie nám hovorí fakt, že právo na Carmen si vyhradzuje despotický vrhač nožov a majiteľ cirkusu García. Ten sa rozhodne pomstiť Josému akýmkoľvek spôsobom a to i možným ublížením Katarine. V nebezpečenstve však zostáva aj on sám a jedinou šancou na jeho záchranu je spolupráca dvoch sokýň. Ako to celé skončí, zistíte v Hudobnom divadle Karlín…

V hlavnej úlohe cigánky Carmen sa predstavila mnohonásobná česká slávica Lucie Bílá, jej milého stvárnil Peter Strenáčik a milostný trojuholník uzatvára Dagmar Dasha Sobková. Táto slovenskému publiku skôr neznáma speváčka, ktorá nedávno získala divadelnú cenu Thálie za úlohu Márie Magdalény v rockovej opere Jesus Christ Superstar,  je zároveň understudy hlavnej roli Carmen.  Ako starostu sme v sobotu mohli vidieť Jiřího Korna a „zlým chlapcom“ Garcíou bol (v jednom z predchádzajúcich blogov mnou toľkou ospevovaný) Václav Noid Bárta. Práve duet García a Carmen z úvodu druhého dejstva je podľa mňa najlepšou piesňou muzikálu. Jej názov, Patříš mně, dokonale vystihuje jej obsah. Trošku ma zamrzelo, že práve počas tejto piesne Noidovi haproval mikrofón a konečný zážitok nebol úplne stopercentný, no aj tieto malé nedokonalosti boli úplne prehliadnuteľné v porovnaní s celkovým dojmom.

Okrem povinnej výbavy každého muzikálu, teda spev-tanec, je Carmen obohatená aj o fantastické cirkusové prvky, ako akrobaciu, kúzla, ilúzie a samozrejme  aj zvieratá. Tými sú podľa divadelného programu levy Leon a Tarzan, ťava Merlin, lama Vločka a had Mireček.  V sobotu sme však  videli len jedného leva, ostatné zvieratá mali zrejme záväzky v iných divadlách a keďže nie sú alternované, museli sme sa zaobísť bez nich 🙂

Živý orchester sa, žiaľ, stáva skôr výnimkou ako samozrejmosťou, preto ma jeho prítomnosť v Karlíne milo potešila.  Skvelý výhľad z balkóna mi umožňoval sem-tam sledovať dirigenta, ktorý svoju prácu prežíval naozaj emotívne. Avšak, v každom pozitíve sa občas nájde aj negatívum a tu to bola nezosúladená hlasitosť orchestra a jednotlivých spevákov, hlavne v prvom dejstve. Ak by som nemala texty napočúvané z CD, asi by som mala občas problém s porozumením. Neviem, či išlo o zlepšenie kvality, alebo som si jednoducho zvykla,  v druhom dejstve som tento problém neregistrovala.

Patrím k fanúšikom Lucie Bílej, no hviezdou bola Dasha. Možno nebola na javisku tak často, možno nemala toľko jasných „hitoviek“, no jej ária Svatá Terezo, v ktorej sa vyznávala zo svojho nešťastia, bola pre mňa vrcholom večera.  Ukázala krásny kontrast pri prechode z jemnosti a zúfalosti do zlosti v následnom konfrontačnom duete s Luciou Bílou Blázen jak já. Počula som tento duet už veľa krát, ale stále mám dilemu v tom, ktorá z týchto dvoch dám disponuje silnejším hlasom. Stále neviem…

Čo ale viem, že muzikál Carmen je kvalitným kúskom na pražskej scéne, ktorý posiela divákom nejedno posolstvo. A nie je to len to, že ak bude žena až príliš nedobytná, chlap si jednoducho nájde inú…  🙂 Ale hlavne, dovolím si citát z piesne Viva amor!:

„Viva Amor, vždyť jen pro lásku má smysl žít!”

Dvojnásobne historický deň mojimi očami

29.04.2011

Pozerám hokej. Zatiaľ to vyzerá na zápas, v ktorom mi viac ako bezgólový stav na konci prvého dejstva vadili dementní diváci, ktorí svojimi inteligentnými pokrikmi narušili pietnu chvíľu viac »

Bla, bla a tak dál? Nie v Robinovi…

25.02.2011

Zase ma raz potešilo pražské Divadlo Kalich a vyšlo si na výlet do hlavného mesta Slovenska, aby sa trošku pochválilo s dielom, ktorým od septembra ohuruje divákov na svojich divadelných doskách. viac »

Otrepaná Báthoryčka neotrepaným štýlom

15.01.2011

Po dlhšom čase som sa zase raz vybrala za kultúrou do slovenského divadla. Tentokrát padla voľba na bratislavskú Novú scénu a pôvodný slovenský muzikál s pomerne prevarenou a otrepanou témou- viac »

black hawk, vrtuľník

Prvé dva vrtuľníky Black Hawk sú už na Slovensku

26.06.2017 22:53

Na letisku v Prešove pristáli prvé dva viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk, ktoré budú súčasťou výzbroje Vzdušných síl OS SR.

lietadlová loď, loď, Queen Elizabeth

Británia predstavila Queen Elizabeth - najväčšiu lietadlovú loď

26.06.2017 22:44

Zo škótskych dokov na svoju prvú pokusnú plavbu vyrazila doteraz najväčšia a najpokročilejšia britská vojnová loď, lietadlová loď HMS Queen Elizabeth kráľovského námorníctva.

merkel

Hrozba islamského terorizmu tu nebude večne, myslí si Merkelová

26.06.2017 22:01

Islamský terorizmus mení našu spoločnosť, jedného dňa aj táto hrozba prejde, je presvedčená nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU).

balistická raketa, trident, odpálenie, raketa

Rusko ohlásilo úspešný test balistickej rakety Bulava

26.06.2017 21:29

Rusko ohlásilo ďalšiu úspešnú skúšku medzikontinentálnej balistickej rakety Bulava, ktorú odpálili z jadrovej ponorky Jurij Dolgorukij plávajúcej pod hladinou Barentsovho mora.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 5872x
Priemerná čítanosť článkov: 979x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy